Термінологія ВТО. Вимоги до виконання ВТО

 

Термінологія волого-теплових робіт.

Прасувальна обробка деталей. Виконання ряду операцій волого-теплової обробки деталей виробу за допомогою прасувального обладнання. Надання деталям бажаної форми і виконання інших операцій по обробці швів і країв деталей.

Пресування. Виконання ряду операцій волого-теплової обробки деталей виробу за допомогою пресу з метою зменшення товщини шва, краю або закріплення швів у потрібному положенню. Пресування країв бортів, низу виробу, складок та ін.

Розпрасовування. Розкладання припусків на шви або складок у різні сторони і закріплення їх у такому положенні за допомогою праски або пресу. Розпрасовування бічних швів, плечових швів, швів рукавів тощо.


Запрасовування. Укладання зрізів деталей, припусків шва або складок на одну сторону і закріплення їх у такому положенні за допомогою праски або пресу. Запрасовування середнього шва спинки, швів рукавів, рельєфів, складок та ін.


Припрасовування. Зменшення товщини шва, згину складок або краю деталі за допомогою праски або пресу. Припрасовування кишень, бортів, коміра, складок.

Спрасовування. Скорочення краю або окремих ділянок виробу за допомогою волого-теплової обробки для одержання опуклих форм на суміжних ділянках. Спрасовування країв пілочки для одержання опуклості в області грудей, спинки, слабини в кінцях виточок.

Відтягування. Подовження краю деталі для одержання увігнутої форми на суміжній ділянці. Відтягування переднього зрізу рукава, зрізу стійки нижнього коміра.

Відпарювання. Обробка виробу паром для видалення з деталей лас, що виникли в результаті прасування. Відпарювання готових виробів.

Пропрасовування. Видалення згинів та заминів на тканині або деталях виробу праскою. Пропрасовування тканини перед розкроєм, деталей - перед обробкою.

Пропарювання. Насичення виробу паром. Пропарювання виробу або окремих деталей перед пресуванням або одночасно з пресуванням.

Декатирування. Обробка тканини паром і просушування для запобігання наступної усадки. Обробка тканини перед розкроєм


Відеоматеріал " Операції ВТО швейних виробів"

Виконай інтерактивну вправу ( перейди за покликанням)

ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ ПРИ ВИКОНАННІ ВОЛОГО- ТЕПЛОВИХ РОБІТ.

При виконанні волого-теплових робіт необхідно дотримувати наступні технічні вимоги:

1. Усі крейдові лінії напівфабрикату повинні бути вилучені до проведення волого-теплової обробки;

2. Операції спрасування і відтягування виконують з виворітної сторони без пропрасовувача;

3. При припрасуванні деталей, оброблених обшивним швом (клапан, комір, борт), операцію виконують з тієї сторони, де кант.

4. При спрасуванні посадки (шов вшивання рукава в пройму, шви обшивання бортів підбортами) операцію виконують з боку деталі, що припосаджують (рукава, підборта);

5. Готові вузли виробу припрасовують з лицьової сторони через пропрасовувач;

6. Підкладку доцільно припасовувати без зволоження, інакше можуть залишитися плями;

7.Волого-теплову обробку тканин, що містять хімічні волокна, виконують з мінімальним зволоженням, тому що надмірне зволоження викликає зміну кольору тканини.

8.Для усунення посадки в готових виробах деталі  прокладки, корсажної тасьми попередньо пропарюють (піддають волого-тепловій обробці з рясним зволоженням);

9. Після волого-теплової обробки деталі, вузли і готові вироби повинні бути охолоджені у вільному стані, інакше ефект її може бути загублений.

10.  У процесі пресування не допускаються зміщення ліній швів , тому що вони важко або зовсім не усуваються повторним пресуванням.

11.Ступінь нагрівання праски та її дію на тканину попередньо перевірити на клаптику тканини.

12.Для ВТО застосовують пропрасовувач із марлі або м'якої бавовняної тканини.

13.Перед виконанням ВТО деталі або виріб зволожують із пульверизатора; якщо на тканині залишаються плями від води, виріб прасують без зволоження.

14. Усі операції проводять до повного видалення вологи.

15. Усі шви виробу спочатку розпрасовують, а потім запрасовують убік.

16. Розпрасовувати і припрасовувати шви, краї деталей і складок на столі або колодці, покритих м'яким сукном і білою бавовняною тканиною.

17. Вироби з оксамиту, напів оксамиту і плюшу прасують за допомогою спеціального пристрою або на колодках з м'якими подушками.

18. Прасувати  деталі необхідно після кожної робочої операції. Наприклад, виточки - перед тим, як виконувати шви, а шви - перед тим, як обробити низ виробу.

19. Не прасуйте поверх шпильок: вони не тільки дряпають поверхню праски, а й залишають вм'ятини в тканині.

20.Остаточну волого-теплову обробку виробу проводять на пароповітряному манекені, а якщо його немає, - на пресі або праскою з попереднім зволоженням.

23. Після остаточної ВТО швейні вироби добре просушують і охолоджують в підвішеному стані протягом 20-25 хв для вовняних тканин і 10-15 хв для шовкових і бавовняних тканин.


Питання для самоконтролю.

1. Яких технічних умов потрібно дотримуватися під час виконання прасувальних робіт?

2. Чим відрізняються операції відтягування та спрасування?

3. Чим відрізняються операції розпрасування та запрасування?

4. Яку операцію необхідно зробити перед розкроюванням виробу?

5. Як перевірити ступінь нагріву праски?

6. В яких випадках виконують відпарювання?

7. Як правильно виконати кінцеву волого - теплову обробку виробу?



Немає коментарів:

Дописати коментар