Строчки прямих стібків

                   Основні визначення

Стібок -закінчений цикл переплетення ниток на тканині. 

Строчка - ряд однорідних стібків, що повторюються 

Ширина шва - відстань від зрізу деталі до строчки. 

Довжина стібка – це відстань між початком та кінцем стібка, яка визначається довжиною лицьової нитки та лицьового інтервалу. 

Частота стібка – це кількість стібків в одному або п'яти сантиметрах строчки

                                         Розрізняють строчки ручних стібків :

 Універсальні - ними можна виконати ряд різних строчок. Вони бувають: прямі, косі та петле подібні 

Спеціальні - строчки, виконувані цими стібками, мають в  основному тільки одне, цілком визначене призначення. Вони бувають хрестоподібні та петельні. 

Тимчасові -після виконання наступних операцій видаляють (зметувальні, виметувальні 

Постійні - залишаються (стьобальні, обметувальні, розпушувальні). 

За способом переплетення ниток ручні стібки поділяють на :

- прямі

- косі

- хрестоподібні

- петельні.


Усі ручні стібки, крім петельних і хрестоподібних , виконуються  справа наліво , при цьому робочу нитку затягують рівномірно. Відстань між стібками як з лицьового боку, так і з виворітного повинна бути однаковою. Довжина і частота стібків залежить від призначення і щільності тканини. Кількість ниток, що утворюють стібок, може бути різною.

                     Можна виділити два основних способи виконання ручних стібків 

При першому способі  голку вводять у тканину і виводять з одного боку, а при другому голку вводять з одного боку деталі, а виводять з протилежного боку.

Два способи виконання ручних стібків

Строчки прямих стібків

Прямі стібки, і це видно з назви, зовні являють собою послідовні відрізки однієї прямої. Згідно класифікації вони включають:

- зметувальні; 
- наметувальні;
- приметувальні;
- виметувальні;
- заметувальні;;
- копіювальні; 
- строчки для утворення зборок.

Прийоми виконання строчок прямого стібка.

Голку вводять зверху вниз у тканину з невеликим нахилом і проколюють тканину наскрізь. Просувають вперед голку знизу на дану довжину і виводять вверх голку на поверхню (на лицьовий бік), тобто проколюють тканину знизу вверх, під таким самим кутом нахилу як вводили. Просувають голку вперед по поверхні на певну величину, а далі прийом стібка повторюється. Довжина стібка залежить від особливостей тканини та використовуваних стібків. Строчкою з прямих стібків можна з’єднувати деталі без посадки або з посадкою однієї деталі (коли одна деталь вільніше).

Прямі зметувальні стібки застосовуються для тимчасового з'єднання деталей виробу, при підготовці його до примірки,  до виконання машинних робіт. Для виконання зметувальних стібків дві деталі складають лицьовими сторонами всередину, вирівнюють по зрізах або намічених лініях і з'єднують прямими стібками  по намічених лініях або на однаковій відстані від них.
Зметувальні стібки виконують при рівному натягу обох деталей, тобто без посадки, або з невеликою слабиною однієї з деталей, тобто з посадкою. Довжина прямого стібка при цьому залежить від товщини тканини, призначення виробу і коливається в межах від 0,5 до 2,5 см

Прямі наметувальні стібки виконують для тимчасового з'єднання деталей, зрівняння між собою по площині (поверхні), наприклад: наметування частин переду на бортову прокладку, наметування накладної кишені. Строчками з прямих стібків наметують без посадки і з посадкою однієї з деталей, наприклад при операції «наметування підбортів» в пальто, жилетах,  жакетах. Довжина стібка 2-3 см, відстань між стібками 0,5-1 см.


Прямі заметувальні стібки виконують для тимчасового закріплення підігнутих країв деталей при обробці верхнього та легкого одягу. Наприклад,  закріплюють підігнутий  край низу виробу і низу рукавів. Довжина стібка 1-3 см. Відстань строчки від краю залежить від його ширини і подальшої обробки.

Прямими виметувальними стібками закріплюють крайові шви при обробці верхнього та легкого одягу, у випадках прямих ділянок, не жорстких тканин. При цьому шов розташовується або точно на згині або випускаємо кант на 0.1 - 0.2 см  в бік однієї з деталей, найчастіше внутрішньої. Наприклад, краї клапанів виметують  випускаючи кант зі сторони основної деталі клапана. Довжина стібка 0,5-1 см. Відстань строчки від краю визначається товщиною оброблюваного краю.  Строчку  прокладають з тієї сторони деталі, на яку перепускають шов.

Прямі копіювальні стібки застосовують для точного перенесення намічених ліній і контрольних знаків з однієї деталі на іншу, симетричну їй; а також у тих випадках, коли намічені лінії необхідно зберегти тривалий час. Для їх виконання дві однакові деталі складають лицьовими сторонами всередину, зрівнюють зрізи і по намічених лініях прокладають строчку з прямих стібків; при цьому нитку не затягують, на поверхні залишають петельки висотою 0,2-0,7 см залежно від товщини тканини. Частота стібків 4-5 на відстань 5 см. Потім деталі розсовують так, щоб нитки стібків натяглися, і розрізають їх посередині між двома деталями. Залишилися в деталях кінці ниток є контурами  завданих ліній.

 

Прямі приметувальні стібки застосовують для прикріплення малої деталі до більшої. Наприклад: приметування клапана, листочки. Довжина стібків 0.5-1.0 см.


Прямі стібки для утворення зборок застосовують при виконанні рівномірного призбирання на деяких деталях моделей жіночого та дитячого верхнього одягу (пальто, сукню). Для утворення зборок прокладають дві паралельні строчки прямих стібків довжиною 0,3-0,7 см з відстанню від зрізу деталі до першої строчки 0,2-0,5 см, між рядками - 0,1-0,4 см Зріз деталі стягують ниткою на бажану величину, що утворилися зборки розподіляють рівномірно по всій довжині.


Питання для самоконтролю.

1. Що називається стібком?

2. Як визначити довжину стібка?

3. Від чого залежить будова ручних стібків?

4. Від чого залежить довжина і ширина стібка?

5. Що називається строчкою?

6. Які строчки виконуються прямими стібками?

7. На які групи поділяються стібки за характером переплетення ниток ?

8. При виконанні яких операцій застосовують копіювальні стібки?

9. Де застосовують строчки заметувальних стібків?

10. Назвіть прийоми виконання прямих стібків.

Немає коментарів:

Дописати коментар