Спеціальні стібки

 Спеціальні стібки застосовують для обметування, виготовлення петель, закріпок, пришивання ґудзиків, гачків та кнопок.

Обметування. Застосовують для запобігання висипанню зрізів деталей виробу. Деталі слід обметувати тонкими нитками в тон тканини. Стібки розміщують на однаковій відстані від зрізу і один від одного. Довжина і ширина стібків при обметуванні 3-5 мм. Стібки сильно не затягують.

Виготовлення прорізної петлі. Прорізні петлі застосовують для застібання виробу на ґудзики. Петлі бувають трьох видів: з вічком – в костюмах та пальто; прямі петлі – в білизняних виробах, а також у верхньому одязі із легких тканин; та оздоблювальні петлі – для обробки лацканів в піджаках та пальто.

Для утворення петельних стібків, якими обметують прорізні петлі, голку вводять в тканину знизу на відстані 1-3 мм від прорізу петлі, кінець голки обвивають ниткою, після чого стібок затягують. Стібки розташовують на однаковій відстані від зрізу та один від одного, а нитку затягують з однаковим зусиллям. Для кращого зовнішнього вигляду петлі використовують каркасну нитку.
Довжина прорізної петлі з вічком 25…40 мм. Кількість стібків 6-10 на 10 мм. В кінці петлі роблять закріпку перпендикулярно лінії прорізу.
Довжина прямої петлі 10-25 мм. Кількість стібків 9-11 на 10 мм, на обох кінцях петлі роблять закріпки перпендикулярно лінії прорізу.


Нитяні петлі використовують частіше в дитячому одязі, коли неможливо або недоцільно виконувати обметану петлюВиконання нитяних петель нагадує процес виготовлення прямої закріпки, але поздовжні стібки розташовуються тільки на одній стороні тканини. обвиваються поздовжні стібки відповідно з технікою виконання петельних стібків. Кількість стібків, які утворюють петлю: поздовжніх 4-7, обвивають 10-15 (на 1 см петлі), що закріплюють 2-3.


Виготовлення закріпок.

Використовують закріпки для закріплення кінців петель, кишень, зустрічних складок. Закріпки бувають фігурні та прямі.

Фігурні. В основному виконують на кінцях зустрічних складок іноді на кінцях прорізу кишень і в основному застосовують як оздоблювання. Вони бувають трикутні (довжина сторін 1,0 – 2,5 см) і шестикутні.

Пряма. Даною закріпкою закріплюють кінці прорізів петель, які виконують перпендикулярно до прорізів петель, і в цьому випадку довжина закріпки дорівнює ширині петлі. Якщо закріпку виконують для закріплення прорізу кишені, то її довжина повинна дорівнювати ширини рамки кишені, тому довжина кишені може бути 3 – 15мм.
Прямі закріпки використовують для зміцнення  прорізів петель, надання надійності кишеням, в декоративних цілях.

Для виконання прямих закріпок спочатку прокладають дві-три поздовжні  нитки перпендикулярно кінця прорізу кишені або петлі, а потім обвивають їх поперечними стібками, захоплюючи тканину. Частота цих стібків 7-10 на 1 см. Довжина закріпки 0,3-1,5 см. Поперечними стібками повинні бути охоплені обидві сторони поздовжніх скріплюючих стібків (тобто закріпка повинна бути абсолютно однакова з лицьового і виворітного боку). 


Виконання фігурної закріпки нагадує вишивку. деталь натягується на п'яльця, малюється область закріпки (рівносторонній трикутник). У фігурних закріпках нитки мають суцільно застилати тканину. Виконують закріпки шовком (гарусом) № 3-7.


Пришивання фурнітури.

Ґудзики бувають функціональні (пришивають на стійці) та декоративні (пришивають щільно до тканини). Ґудзики підбирають під колір основної тканини або контрастного кольору для оздоблення.


Ґудзики, які мають вушко пришивають без стійки, ґудзики, котрі мають два отвори пришивають на стійці, виконуючи 5 – 6 стібків в кожну пару отворів; 
під ґудзики з чотирма отворами також пришивають на стійці, виконуючи 3 – 4 стібка в кожну пару отворів. Висота стійки залежить від товщини тканини і може становити 2 – 6мм. Цю ніжку обвивають 2- 5 витками, кінець нитки закріпляють 3 – 4 стібками та виводять між двома шарами тканини на відстані 2 – 3см від місця пришивання ґудзика.



Для міцності ґудзики пришивають з прокладкою, яку підкладають з виворотного боку основної тканини або з під ґудзиком. Вузлики ховають під ґудзики зі сторони внутрішнього боку проколювання, проколи виконують в одне місце проколу. Під час пришивання ґудзиків використовують нитки № 10 або №40, але складені двоє.

                                         Пришивання гачків та петель.

Використовують різні гачки та петлі: великі, маленькі, білі, чорні, різноманітної форми. Пришивають гачки та петлі 4 – 5-ма стібками в 4 – 5 місцях, кінець нитки закріпляють 3 – 4 стібками. Нитки підбирають під колір основної тканини.

Пришивання кнопок.

Пришивають кнопки 3 – 4-ма стібками в кожний отвір та 2 – 3 рази закріплюючи. Нитки підбирають під колір основної тканини



Виконай самостійну роботу. Законспектуй матеріал. Мультимедійна презентація "Спеціальні стібки" ( перейди за покликанням)

Виконай інтерактивну вправу " Класифікація ручних стібків" ( перейди за покликанням)

Питання для самоконтролю. 

1. Вкажіть операції, які виконуються спеціальними стібками.

2. Яким кольором ниток пришивають ґудзики з отворами?

3. Вкажіть як правильно пришити гачки та петлі.

4. Які ґудзики пришивають з стійкою? Чому?

5. З якою метою виконують закріпки?

6. Назвіть види петель.

7. Чим відрізняється прорізна петля від ниткової?


Немає коментарів:

Дописати коментар